Stella Dimoko Korkus.com: Prices Of Food Stuff In Your Area.

Advertisement

Advertisement - Mobile In-Article

Saturday, November 26, 2016

Prices Of Food Stuff In Your Area.

This period people will go shopping and some do not even know what to expect what they get to their shopping venues.






Please if you know,share prices of foodstuff with us in your area or market.Please name market or are and avoid putting Phones...
How much is a basket of Tomatoes?Carton of chicken,turkey,fish,shrimps,pomo,shaki.
garri,yam,rice....

Where is the best place to shop this Christmas irrespective of state.
If i live in Abia state where can i buy cheap rice?Ideas from different state highly welcome!

The ''WHERE TO BUY FOODSTUFF'' post will come up Monday as an advert for you if you are selling.




82 comments:

  1. Been ages since I visited the market.please share. I'll be preparing Oha with ede next weekend

    ReplyDelete
    Replies
    1. Oha with ede? I dont understand, wont you put ede before? Or is ede the side dish?

      Delete
    2. Make i come eat?

      Delete
    3. The last time I bought bag of rice it was in #18,700 that was last month, lagos, agege market.

      Delete
    4. Cartoon of chicken was #9,500 and turkey is 12,000, warri as at last month.

      Delete
    5. Anonymous some people make Oha with Egusi...
      She probably wanted to specify which.

      Delete
    6. Some even make oha with Achi or ofor

      Delete
  2. Price of gallon of palm oil is now 20k

    ReplyDelete
    Replies
    1. Hehehehehe
      Thank God, my MIL brought 10liters for us.... πŸ˜‚πŸ˜πŸ˜€

      Delete
    2. I was totally in shock when I went to mushin market the price of a kilo of gizzard is 1200, I remember when a kilo was 700. Na wa!! Damn this is going to be a dry Christmas lord save us all!

      Delete
    3. The Palm oil one is so painful. It keeps going up.

      Delete
  3. Thanks Stella for listening... Kisses back to πŸ”™

    ReplyDelete
  4. Waiting to read comments. ......

    ReplyDelete
  5. Things are very very expensive oooooo. pls beware of diz plastic rice. Someone shared the video on instagram two days ago. Be careful d type of rice u buy

    ReplyDelete
    Replies
    1. Things re expensive oh, d tin tire me. Market send me bck

      Delete
  6. Haven't been to market in a long time so was shocked to find out spghetti and pasta are now sold @ 220. Plus Titus is now 1000 per kilo.orobo chiken is 1000 too per kilo.best place to buy food stuff Is Mile 12 Abi mile 2

    ReplyDelete
    Replies
    1. My dear,not really been cooking lately so I don't really know the prices of food right now.This country don tire me jare.

      Delete
    2. Bought orobo chicken 950 today.

      Delete
    3. Some of y'all still under y'all parents, how you go take know how to cook how much more the price of foodstuff.
      I can just envision Sassy grinding tomatoes and onions to make ogbono soup. Lol, ajepako forming ajegbota

      Delete
    4. Dear,
      Spaghetti IS Pasta. Macaroni IS Pasta.

      Delete
  7. O boy!
    I have been putting off going to get Irish potatoe....I hear the price don increase.

    What else should I look out for??

    Seasons and price changes.....I am not really good in this particular topic. I run in and out of the market like someone is chasing me.

    Thank God we got a big gallon of palm oil from Anambra.. mmanu asoka!!πŸ‘Œ

    ReplyDelete
    Replies
    1. Try sweet potatoes, is healthier.

      Delete
    2. I bought half basket of irish potatoes from Gwarimpa market last week for #700 or thereabout.Not a fan so I don't usually buy it,but had to buy it that day.

      Delete
    3. @Ada.. oh sweetie potatoe is healthier? Never knew. I just love having both in the house especially for the kids.😘😘😘

      @Sassy...Exactly.. Before,that 700 would have got you a full basket.

      Delete
    4. Lord! Sassy, half basket of Irish potatoes N700 in Abuja?! In PH it's N1, 300 for custard rubber as at 3 weeks ago. .

      Delete
    5. As at last night, Irish was 2200 for a basket, last price 2k . It is well

      Delete
  8. Everything has cost ooo
    na shasha sure pass oo
    or sango or shoprite












    coming....

    ReplyDelete
  9. Everything is damn so expensive here in Lafia
    1bottle of palm oil-#700
    1mudu of rice-#700
    1medium sized tuber of yam-#400
    i indomie super pack-#90
    I mudu of beans-#500
    my eating formular has changed to 0-1-1 and i cook once in two days...what can a broke ass student do?
    Baba this is not the change we envisaged ooo
    *sigh*

    ReplyDelete
    Replies
    1. I was given 2 tubers of yam for N500, and I stormed out. Kai, I don enter o.
      Today was not funny in the market.

      Delete
    2. What kind on yam and we're please??two tubers? Wow..mile 12 or oyingbo is better for food stuff for now but that's if u are mobile and want to buy in bulk..of which right now buying in bulk pays more than buying in bits

      Delete
  10. A derica of rice is 350 , derica of beans is 300, 1 paint rubber of garri 800, a bottle of oil 500, bag of rice 20k, small tuber of yam 500, kilo of Shawna fish 600, more 700, Titus 900-1k.....
    Foodstuffs are very expensive gaan....
    Thelma reporting live from ayobo.....
    *Faithful bv*

    ReplyDelete
    Replies
    1. And I saw 5litres of oil for #2,600, I come dey do shangan.

      Delete
    2. No be better oil ooo...

      Delete
  11. Bottle of palm oil #650, one egg #50.

    ReplyDelete
  12. Bag of pure water,160....
    If you're buying directly from the company truck, it's 1k for 11bags and 130-140 per bag....
    Ayobo's eyewitness....

    ReplyDelete
  13. 5litre of groundnut oil is 3,500
    Palm oil is about 4k or so.
    A healthy tuber of Abuja yam is 1k.
    1 kilo of meat is about 1k-1500.
    Wahala de oh!
    Me I will do combine cooking for christmas. I will cook rice my neighbour will cook stew. We share and eat.

    ReplyDelete
  14. Replies
    1. You know this!!! Orange mkt is the ish

      Delete
  15. In Ibadan for provisions, toiletries, visit Agbeni market; for food stuffs, visit Bodija market, fresh vegetables go to Bodija market very early in the morning. For tomatoes, pepper, onions, Sasa

    ReplyDelete
    Replies
    1. Ibadan is relatively cheap. Go to Oja Oba for tomatoes etc. If you can't stand the hussle at Agbeni,you can stop over at Pinnacle stores. Same price,less stress

      Delete
    2. Ibadan I hail.

      Delete
    3. I go to oja oba for tomatoes n co. Its verrrrry cheaP. Bodija is kinda far frm me but bodija mrkt too is good

      Delete
    4. Where una de shop cheap for Ibadan?
      That must have been when things were good sha, cos Palm oil is 800 a bottle, egg is 1200 a crate, tomatoes in season and cheap if you go to Sasa market but even that isn't comparative to Mile 12.

      Provisions is increasingly expensive as it is all over. It is only Yoruba leaves like ewedu and shook that are cheap, even so they're reduced in size for the same 100 bucks

      Delete
  16. 4lits of red oil is now 3,500
    Kings groundnut oil 4lits is 3,000
    Hausa yam is not too cost here,
    bag of cap rice is 22,500 the last time I bought.
    Pomo no increase, stil the same price..

    I like live chicken ,the last chicken I bought (parent cork) 2,700
    1kilo of turkey 1,400...
    Onions cost small, garri 1rbb 600 now..
    tomatoes no too cost here..
    am reporting from united state of uselu market in benin city...

    ReplyDelete
    Replies
    1. πŸ™ŒπŸ™ŒπŸ™ŒπŸ™Œ

      Delete
    2. Benin city? That place that is dry like sahara desert? Here in Lagos mainland the prices of those things are way cheaper than the prices you put up there. Tufia

      Delete
    3. Ok.... Fair enough
      That rice no wan come down ne

      Delete
    4. Rubber of garri is 500
      A kilo of turkey is 950 or 1000
      A bag of rice is 21000, etc

      Delete
    5. Reporting from Aguda market in Surulere

      Delete
    6. I sha bought one paint bucket of ijebu garri for 650 at orile bus stop

      Delete
    7. Garri is 650 now, bought 2 weeks ago for 700. Dt place no b am

      Delete
  17. #When it's darkest, men see the stars*

    ReplyDelete
  18. Where in Benin,can my mum buy dry fish,crayfish and yellow garri at wholesale prices to bring for me.

    ReplyDelete
    Replies
    1. Ikpoba hill, don't kwn if the spelling is correct. ...or village market...

      Delete
  19. In port Harcourt, prices of food items varies. If am buying provision, I go to culvert,woji road in woji town. For perishable like fresh tomatoes, and others I go to Oill mill market. For clothing, fabrics and accessories, I think Ariaria and shopping center will do.

    ReplyDelete
  20. Nne if u are in Onitsha and u want to buy tomatoes cheap, u go to head-bridge.. As for other tins, go to ose main market

    ReplyDelete
  21. PRICE OF FOOD ITEMS IS RELATIVELY STABLE HERE IN NSUKKA.

    been some fun around here though.

    WANNA MAKE SOME LITTLE EXTRA DOUGH??...CROWDRISING IS HERE!!

    A QUICK OVERVIEW OF CROWDRISING
    Please take a moment and learn what CrowdRising is and you will also find the answers in more depth to most questions below. CrowdRising is not a Company or a Business or a Corporation. The CrowdRising System is not owned by any one individual. CrowdRising is a semi-automated system created by 5 individuals, who are funding and Founding members, referred to as the 5 Horsemen.

    The platform is made available World-Wide, free of charge. There are No Admin fees, No monthly fees, in fact, there are NO fees.

    CrowdRising is a Person-To-Person Direct Funding Platform.

    The system was designed in such a way that it can be used by Fundraisers, such as for Charities, Schools, Clubs, Churches, non-profits, family, and personal financial needs etc., etc. The donations are NOT collected by the Administrator, nor are they automated by the system, rather donations are sent directly and personally from one member to another member, from one member’s payment processor to another member’s payment processor.

    Before you consider to send in a support ticket please go through the following material to confirm that you understand how the system works

    Watch and share the following tutorials, which you will find on www.crowdrising.net/ref/obasiuche before logging into your account, to learn how CrowdRising works, and how to set up your account. Be sure to ask your Referrer for help.

    TO LEARN MORE ABOUT CROWDRISING WHY NOT VISIT OUR TUTORIAL PAGE

    KINDLY KNOW THAT THIS IS A SYSTEM THAT RUNS ON #400 PER DOLLAR...WHICH IS TECHNICALLY SAYING THAT ITS A ONE TIME DONATION OF JUST #8000...FOR MORE INFO ABOUT THIS...JUST CALL +2347064613997,+2347068668693,+2347065410805. ITS ALWAYS BEST YOU JOIN THIS BUSINESS WITH A TEAM IN YOUR COUNTRY THAT SHOULD HAVE YOUR INTEREST COVERED ANYTIME, ANYDAY!! CROWDRISING TEAM ALPHA GOT YOUR BACK!!!

    ReplyDelete
  22. A crate of small sized eggs goes for 1200
    1 egg=#40
    A stick of lollypop sweet is 30naira
    8 pieces of Irish potato is 300
    Onion, pepper,tomatoes are expensive...
    One single leaf of lettuce is 100
    A small green pepper is 50
    A tiny looking cucumber goes for 50
    Smallest sachet of Dani milk is 30
    Infinite nkor?, E cost die....

    ReplyDelete
  23. 5lits king 3500, marmadol 3.8 same, power oil 3lits 2500, bottle of palm oil 700, derica of rice 300, beans 400. Which way Njar.

    ReplyDelete
  24. 4 litres of palm oil 4000, butter cup of egusi 300 basket of crayfish 2500 Rice 25000 i bsk Garri 650 Reporting from igbudu market Warri

    ReplyDelete
  25. A visit to the market make me to hate that old dullard in aso rock more, in all this Amosun still refuse to pay October salary because of 5days strike. God will punish you and you will not remember that your cap

    ReplyDelete
    Replies
    1. Ogun State somebody, Aku ìgbÑdùn àsìkò yìí o. Ọlọrun a gbà wÑ

      Delete
  26. Abeg o. Uyo bv's,where can I get cheap stuff this Christmas,na akpan adem market be my regular but I'm open for change.

    ReplyDelete
  27. I went to the market, Omo the prices were outrageous!
    I asked one aboki "ah ah, the price never go down?" Aboki replied me "madam, has anything come down?"
    1 mudu of garri- N250.
    1 mudu of beans - N500
    75ml of oil (eva container) - N500
    Even Okpeyi that I was rejoicing that the woman gave me 3 for N50, when I got home and opened it, i felt like crying. It's just the size of chocomilo!
    Sai Baba! Waiting for 1 dollars to be equal to 1 naira

    ReplyDelete
  28. All I know is prices of foods stuff varies with season

    Tomatoes cheap now....
    Onions expensive .....
    Red oil ..... Damn expensive

    Yams ....10 tubers #3500
    Rice ... I have port to local rice
    Beans ... 500 for a modu
    Garri .. 1200 in ondo (paint rubber)

    I usually buy in bulk

    Goat ... #9000 as against #8000
    Fish ... Heard its gone up
    Cow head/legs .... #16000

    (Prices of orange market, Mararaba Abuja/Nasarawa)

    ReplyDelete
  29. I stay in Abuja, Asokoro precisely .I don't do the market ,I can't cope with the scorching sun and the sweat .so I do shoperite ,you can get almost everything .whatever is not there ,I send my gateman to the market .I am too claustrophobic for that shit called market .

    ReplyDelete
  30. Carton of dano cool cow(roll) 2000

    Roll of milo 390

    Dangote Sugar 500g 220

    Tomato paste (tasty tom) 330 per roll

    Carton of noreals biscuit 1500

    Cocopops 500g 1800

    Goodmorning cornflakes 500g 900

    Gold custard 1000

    Fruits are damn expensive too

    4 small apples- 300

    4 big apples - 500

    Watermelon- depends on your bargaining skill.

    Berry,grapes, cherries etc are on more expensive than before too.

    These are the only things I buy in Lagos, I get regular supplies of other stuff from my families outside Lagos.

    OmoBee reporting from Ojodu Berger market.



    ReplyDelete
  31. Reporting from mile12 Lagos
    Bag of rice -#18000 and #20000 depending on the type of rice
    Paint bucket of beans #1600
    5lit palm oil-#3500
    Groundnut oil 5lit-#4000
    One tuber yam-#500
    Carton of turkey-#12000
    Carton chicken -#10k
    Basket tomatoes-#8-#15k

    ReplyDelete
  32. Stella, best place to buy food stuff is mile 12. Carton of chicken 9500, Turkey 12000, wings 11000, check 9500, bag of rice 19500, crate of big eggs 1200, bag of Purewater 1200,10lits of groundnut oil(kings) 9000, 5lits of palm oil 3800, tin tomatoes carton (derica) 3500, one derica of apon 1200, semo 5kg 1600, Maggi knorr 500, tasty chicken 400, derica of egusi 300, derica of crayfish 400, plastic of beans 2000, garawa elubo 6000, plastic of wheat 1000, plastic of garri 600, yellow garri 800, indomie noodles 2100, Honeywell spaghettis 3000,

    ReplyDelete
  33. prices of food here is damm expensive. one muddle of rice is 700. one muddle of beans is 500. tomatoe are cheaper here cos you can tell dose aboki to put tomatoes,peppe,onions 200. one kilo of good fish here is 1200. meat is a little bit cheap dat is if you go to abatua early in the morning here. Irish potatoes is cheap. one grate of egg is 1050. reporting from Ankwa Muazu kaduna

    ReplyDelete
  34. All I can say is that it is well....I can not go and come and kee ma sef πŸ˜•

    ReplyDelete
  35. Food stuff is cheap in the north.

    ReplyDelete
  36. I don't really know the best place to buy food stuff now oo. But here in uyo bag of rice is 23k,5 liters groundnut oil is 4500,palm oil is 600 a bottle

    ReplyDelete

Disclaimer: Comments And Opinions On Any Part Of This Website Are Opinions Of The Writers Or Anonymous Persons And They Do Not Represent The Opinions Of StellaDimokoKorkus.com

Pictures and culled stories posted on this site will be given due credit and is not the fault of StellaDimokoKorkus.com if website culled from misrepresents source of story.

If you have a complaint or a story,Please Contact StellaDimokoKorkus.com Via

Sdimokokorkus@gmail.com
Mobile Phone +4915210329280